Turystyka • Urząd Gminy Sochocin

Nad rzeką Wkrą

Turystyka

Atutem gminy Sochocin są niepowtarzalne walory krajobrazowo - przyrodnicze, a także różnorodność fauny i flory, co sprzyja rozwojowi funkcji letniskowej i agroturystycznej.

Na atrakcyjność Gminy Sochocin wpływa jej malownicze położenie nad brzegami trzech rzek: Wkry, Raciążnicy i Łydyni. Ponadto teren gminy w całości wchodzi w skład obszaru ekologicznego „ Zielone Płuca Polski”.

Dodatkowym atutem gminy Sochocin jest dogodne położenie w sąsiedztwie aglomeracji Warszawskiej (ok. 70 km) oraz przy trasach wiodących na Pojezierze Warmińsko- Mazurskie i nad Morze Bałtyckie. Stwarza to atrakcyjne warunki do rozwoju turystyki weekendowej, ekoturystyki i pobytów agroturystycznych.

Przepiękne dukty leśne, nizinny rolniczy krajobraz to idealne warunki na wędrówki piesze, turystykę rowerową, wędkarstwo oraz przejażdżki konne . Dla wielbicieli sportów wodnych organizowane są spływy kajakowe . Wszystkie te aktywne formy wypoczynku są doskonałą okazją do podziwiania różnorodnie ukształtowanego terenu, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest ekspozycja historii i tradycji lokalnej, którą można zobaczyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie w Izbie Pamiątkowej Guzikarstwa. Ta niezwykła historyczna wystawa z elementami etnograficznymi
„Z bogactw natury - Sochocińskie guziki ”przedstawia unikalne rzemiosło produkcji guzika
z muszli morskiej oraz rzecznej

Poza walorami ekologiczno – przyrodniczymi i wiekową lokalną tradycją, wypoczynek w Gminie Sochocin mogą uatrakcyjnić m.in. zabytkowe obiekty sakralne ,liczne pomniki przyrody.

To warto zobaczyć

  • Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Sochocinie wzniesiony w latach 1908- 1918 w stylu neogotyckim, wraz z organami z 1931 r. firmy Rieger,

  • Sanktuarium Matki Bożej w Smardzewie wzniesione w latach 1930-1938, wraz z obrazem Matki Bożej z dzieciątkiem z ok. poł. XVII w. (kopia cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej).

  • Izba Pamiątkowa Guzikarstwa- muzeum historii Sochocina i skarbnica jego tradycji guzikarskich

  • Aleja lipowa w Kucharach Żydowskich z drugiej połowy XIX w. Stanowi element kompozycji przestrzennej ograniczający dawny teren dworski. Aleja o długości ok. 300m posiada dużą wartość przyrodniczą,

  • Krajobrazowy park podworski w miejscowości Gutarzewo z XVIII w.,

  • Pałac wzniesiony u schyłku XIX w. wraz z pozostałościami parku krajobrazowego ze stawem w miejscowości Niewikla

  • Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 r. w miejscowości Bolęcin

Dla pasjonatów historii mazowieckiej wsi warto wspomnieć , iż ważnym elementem istniejącym w przestrzeni publicznej naszej gminy są przydrożne kapliczki i krzyże. Te przykłady małej architektury związanej z kultem religijnym, stanowią część tradycji naszych przodków. Na naszym terenie mamy ponad 100 takich obiektów, z czego ok. 20 pochodzi sprzed II wojny światowej.

Ponadto na terenie naszej gminy można spotkać drewniane domy, które niegdyś były elementem typowym w krajobrazie polskiej wsi, ale od połowy XX wieku zanikają.Największe skupisko domów drewnianych, niektórych jeszcze ze słomianą strzechą znajduje się w miejscowości Gromadzyn.

Gmina Sochocin to doskonałe miejsce na udany wypoczynek i chwilę wytchnienia od wielkomiejskiego stylu życia w nieskalanej cywilizacją przyrodzie.

Do dyspozycji gości jest m.in. gospodarstwa agroturystyczne: „ Leśniczówka Paryż” -urokliwe miejsce oferujące spokój i zdrowe leśne powietrze .

Ponadto w 2013 r.w miejscowości Kępa otwarty został obiekt hotelarski pn: " BonifaCio Spa & Sport Resort ". Jest to obiekt doskonały na organizowanie dużych spotkań, konferencji biznesowych, ale również miejsce spotkań i wypoczynku klientów indywidualnych. Do dyspozycji gości jest m.in. basen, SPA,siłownia, korty, boiska i wspaniały wielohektarowy las.

Poznanie okolicznych miejscowości może stać się świetną przygodą turystyczną
i ucztą dla ciekawych historii Mazowsza.

Serdecznie zapraszamy !

Galeria (2)Galeria (3)Galeria (4)Galeria (5)Galeria (6)Galeria (7)Galeria (8)Galeria (9)Galeria (10)Galeria (11)Galeria (12)Galeria (13)Rynek w SochocinieGaleria (15)Galeria (16)Galeria (17)Galeria (18)Galeria (19)Galeria (20)Galeria (21)Galeria (22)Galeria (23)Galeria (24)Galeria (25)Galeria (26)Galeria (27)Galeria (28)Galeria (29)Galeria (30)Galeria (31)
Rzeka Wkra mały przewodnik.

Rzeka Wkra mały przewodnik.

Szanowni Państwo, Niezwykle miło jest nam poinformować Państwa o zakończeniu realizacji projektu FIO – Mazowsze Lokalnie, do którego nasze Stowarzyszenie Sympatyków Doliny Rzeki Wkry NASZA WKRA przystąpiło. W wyniku podjętych działań społecznych opracowaliśmy przewodnik po rzece Wkrze na całej…

Aktualności

© 2017 Urząd Gminy w Sochocinie | Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)