Kultura • Urząd Gminy Sochocin

Galeria (1)

Kultura

Działalność kulturalną na terenie gminy Sochocin prowadzą dwie instytucje:

· Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie,

· Gminna Biblioteka Publiczna w Sochocinie.


Gminny Ośrodek Kultury

ul. Guzikarzy 8 A

09-110 Sochocin

http://gok.sochocin.pl/

tel. 23 661 87 17

tel. 23 661 80 25 wew. 21 - (do godz. 16.00)

Prowadzi on działalność w zakresie: obsługi artystycznej i technicznej imprez gminnych, lokalnych, okolicznościowych, kameralnych itp., które są skierowane do szerokiego grona odbiorców. Poprzez różnorodność form prowadzi edukację dzieci i młodzieży.

Przy Gminnym Ośrodku Kultury funkcjonuje m.in.:

 • Orkiestra Dęta Sochocin,

 • zespół Coverland,

 • sekcja taneczna,

 • sekcja teatralna Animagia,

 • sekcja muzyczna.

Gminny Ośrodek Kultury jest organizatorem imprez o charakterze cyklicznym.

Do najważniejszych należą:

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,

 • akademie z okazji uroczystości państwowych,

 • koncerty (kolęd, z okazji Dnia Kobiet, koncert podsumowujący działalność sekcji działających w GOK),

 • akcja ferie (warsztaty plastyczne, muzyczne, wycieczki),

 • Dni Sochocina,

 • jarmark na sochocińskim rynku,

 • dyskoteki dla młodzieży szkolnej.

W budynku Gminnego Ośrodka Kultury mieści się również Izba Pamiątkowa Guzikarstwa. Realizacja wystawy historycznej „Z bogactw natury, sochocińskie guziki” umożliwiła ocalić od zapomnienia miejscową tradycję związaną właśnie z wyrobem guzików. Można w niej obejrzeć zarówno stare guziki, jak i maszyny do ich wytworzenia oraz fotografie, dokumenty i pamiątki obrazujące przeszłość Sochocina.

W izbie można poczuć się jak w skansenie, przywołać na myśl klimat wsi, który dawno przeminął. Pachnie w niej chlebem, słychać dźwięki imitujące prace maszyn, a wokół znajdują się różne sprzęty i rzeczne muszle.

Ponadto w celu promocji naszego regionu i popularyzacji wiedzy o rzemiośle guzikarskim, przygotowano wystawę czasową pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”. Wystawa ma charakter edukacyjno-historyczny, opatrzona została dodatkowo publikacją o tym samym tytule oraz atrakcyjnie zrealizowanym filmem autorstwa Jana Gawryłkiewicza. Obecnie odbywa swoją „wędrówkę po kraju” i cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto dodać, iż film towarzyszący wystawie, ukazujący proces wyrobu guzików z muszli morskiej i rzecznej, otrzymał nagrodę specjalną zarządu na Międzynarodowym Festiwalu Film Art & Turism Festiwal w Warszawie.


Gminna Biblioteka Publiczna w Sochocinie

ul. Guzikarzy 8A

09-110 Sochocin

www.gbpsochocin.pl

tel. 23 661 80 25 wew. 37

Biblioteka jest najstarszą placówką kulturalno-oświatową na terenie gminy Sochocin istniejącą od 1949 r.

Księgozbiór liczy ponad 19 766 woluminów i jest stale uaktualniany. Wszystkie zbiory są zarejestrowane w katalogu elektronicznym MATEUSZ, dostępne on-line: www.gbpsochocin.pl (zakładka katalog książek).

Wizytówką biblioteki obecnie jest akcja „Poczytaj mi mamo, Poczytaj mi tato”. W ramach tego przedsięwzięcia każdy rodzic nowo narodzonego maluszka, otrzymuje bezpłatnie wyjątkową publikację pt. „Pierwsza książka mojego dziecka” wraz z broszurą informacyjną, z propozycjami odpowiednich lektur dla swoich pociech z podziałem na wiek. Głównym celem akcji jest uświadomienie młodym rodzicom, jak ważne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego, językowego i umysłowego dziecka jest codzienne czytanie mu od urodzenia.

Oferta kulturalna: spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, lekcje biblioteczne.

Galeria (2)Galeria (3)Galeria (4)Galeria (5)Galeria (6)Galeria (7)Galeria (8)Galeria (9)Galeria (10)Galeria (11)Galeria (12)Galeria (13)Galeria (14)Galeria (15)Galeria (16)Galeria (17)Galeria (18)Galeria (19)Galeria (20)Galeria (21)Galeria (22)Galeria (23)Galeria (24)Galeria (25)Galeria (26)Galeria (27)Galeria (28)Galeria (29)Galeria (30)Galeria (31)Galeria (32)Galeria (33)

Aktualności

Cóż to był za koncert
8 marca 2016, 13:07

Cóż to był za koncert

© 2017 Urząd Gminy w Sochocinie | Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)